دستورالعمل كامل نحوه استفاده روغن آرگان براي پوست و مو

روغن آرگان براي پوست و مو

اكثر ما ممكن است درباره ي خواص روغن آرگان فقط مطالبي را شنيده باشيم، اما اين خواص زماني تاثير گذار است كه ما نحوه استفاده روغن آرگان به صورت درست و اصولی را بدانيم. در دنياي مدرن كه همه مردم با استفاده از موتورهاي جستجو مي توانند به راحتي راجع به هر موضوعي اطلاعاتي كسب كنند، از اثر نا مطلوب محصولات شيميايي بر روي پوست و بدن آگاهي دارند.

بنابراين سعي مي كنند محصولات گياهي را جايگزين اين مواد مضر كنند. امروزه روغن هاي گياهي از جمله روغن آرگان از پرطرفدارترين محصولات مراقبت پوست و مو در سراسر جهان محسوب مي شود. اين روغن با خاصيت هاي فراوان از جمله ترميم و التيام نواحي آسيب ديده پوست و مو و پيشگيري و محافظت در مقابل عوامل آسيب زا به سلامت پوست و موي  ما بيش از قبل كمك مي كند.

مواد معدني انواع ويتامين ها، آنتي اكسيدان هاي مفيد و اسيد هاي چرب  موجود در روغن آرگان باعث خاصيت اثر بخشي اين روغن بر روي پوست و مو شده است. انواع روغن ها هر چه قدر مفيد و اثر بخش باشد ولي طرز استفاده صحيح آن را ندانيم، علاوه بر اينكه مفيد نيست بلكه ممكن است اثري نامطلوب و مضر هم داشته باشد.
محصولات پوست و مو از جمله روغن آرگان هم از اين قاعده مستثني نيستند. بنابراين در ادامه این مقاله طريقه و نحوه استفاده روغن آرگان را به صورت گام به گام شرح خواهيم داد. به همین سبب در ادامه با ما باشید.

نحوه استفاده روغن آرگان براي مو

روغن آرگان يكي از محصولاتي است كه مي توانيم از آن براي تقويت و آبرساني و  ترميم موهايمان استفاده كنيم. براي اينكه هميشه موهايي درخشان و نرم و پرپشت داشته باشيم، كافي است هفته اي به اندازه ١ تا ٣   قطره از اين روغن پر خاصيت را روي موهايمان ماساژ داده تا اثر شگفت انگيز آن را مشاهده كنيم.

هميشه در مقابل محصولات اصل و پر خاصيت كه آوازه اثر بخشي آن ها جهاني شده است، عده اي سود جو وجود دارند كه با توليد و وارد كردن محصولات تقلبي و بي كيفيت، فقط به فكر منافع خود هستند و انتخاب يك خريد اصل و مطلوب را براي مشتري ها سخت مي كنند. بنابراين يكي از آيتم هايي كه بايد به آن دقت كرد خريد محصول اصل مي باشد تا شاهد اثر بخشي آن باشيم در غير اين صورت و استفاده از محصولات تقلبي علاوه بر مفيد نبودن ممكن است زيان بخش نيز واقع شوند.

چگونه از روغن آرگان براي حالت دهي موها استفاده كنيم؟

یكي از سوالاتي كه براي بسياري از افراد پيش مي آيد اين است كه چگونه از روغن آرگان براي حالت دهي و فرم دهي به موها استفاده كنيم؟ خوشبختانه روش استفاده از اين روغن براي حالت دهي به موها بسيار ساده مي باشد. براي استفاده اصولي نحوه استفاده روغن آرگان طبق مراحل زير پيش مي رويم.

  • مرحله اول

در اين مرحله ٢ الي ٥ قطره از روغن آرگان را در كف دست خود مي ريزيم، و دستان خود را به يكديگر مالش مي دهيم، اين كار باعث مي شود روغن به طور كامل در سطح دست ها پخش شود. علت انجام اين كار اين است كه به هنگام ماساژ موها  روغن به طور كامل در بافت موها نفوذ مي كند و اثر مطلوب تري دارد. در اين مرحله نيازي نيست حجم زيادي از روغن را به موها بماليم چون باعث سنگيني آن مي شود. همين مقدار كم كفايت مي كند تا موها خوش حالت شوند.

  • مرحله دوم

در اين مرحله از نحوه استفاده روغن آرگان جهت حركت دست و ماساژ دادن مهم است. موهاي مرطوب و تازه آب كشي شده را با دست هايي كه به روغن آغشته شده است ماساژ مي دهيم. بدين منظور دست ها رو به حالت شانه زدن از انتهاي ساقه مو به سمت ريشه مو عبور مي دهيم تا همه جاي مو به روغن آغشته شود.

روغن آرگان يكي از محصولات گياهي طبيعي ست كه مي تواند جايگزين مناسبي به جاي سرم هاي شيمياي باشد و به عنوان فرم دهنده مو از آن استفاده نمود. نحوه استفاده روغن آرگان به صورت صحیح نه تنها به خوش فرم و حالتي مو كمك مي كند بلكه حجم دهنده طبيعي مو هم محسوب مي شود و از ريزش آن هم جلوگيري مي كند.

  • مرحله سوم

طي اين مرحله با دست آغشته به روغن، پوست سر را ماساژ مي دهيم. اين كار كمك فراواني مي كند تا از شر خشكي پوست و شوره هايي كه ممكن است به هر دليلي به وجود آمده باشد، خلاص شويم.
چرخش انگشتان به صورت دايره اي و زدن ضربه هايي بر روي پوست سر باعث آبرساني ريشه مو مي شود. در صورتي كه نوع پوست شما از نوع چرب مي باشد، به منظور جلوگيري از بيش از حد چرب شدن پوست و مو، روغن را به فاصله ٢/٥ سانتي متر از ريشه ي مو ماساژ دهيد.

  • مرحله چهارم

براي اينكه هميشه موهايي درخشان، براق و نرم داشته باشيد، كافي است در هفته دو الي سه بار موهايتان را طبق مراحل بالا با روغن آرگان ماساژ دهيد. اين روغن با خواص منحصر به فرد از جمله ويتامين هايA,C,E هيالورونيك اسيد، امگا٦و٩ و آنتي اكسيدان هاي قوي، باعث آبرساني و مرطوب كنندگي ،كنترل چربي پوست و مو،  ترميم موهاي آسيب ديده، رفع شوره و موخوره، و كمك به لطافت و درخشندگي و نرمي مو مي شود.

چگونه از روغن آرگان براي رفع مو خوره استفاده كنيم؟

موخوره يكي از مشكلاتي است كه همه افراد ممكن است در طول عمر خود حداقل يك بار گرفتار آن شده باشند. از عواملي كه باعث ايجاد موخوره مي شوند ميتوان به آسيب ديدگي هايي كه براي مو به وجود مي آيد يا به كم آبي و نرسيدن املاح و مواد معدني به ساقه مو و خشكي كه پس از ان به وجود مي آيد اشاره كرد.
وقتي مو دچار موخوره ميشود باعث مي شود در قسمت انتهايي ساقه مو دچار چند شاخه شدن شود، همين موضوع باعث خشكي و زبر شدن مو مي شود.

استفاده از مواد ارگانيك به خصوص روغن آرگان كه داراي انواع ويتامين ها( در بالا به آن اشاره شد)، هيالورونيك اسيد( مسئول كلاژن سازي و آبرساني مي باشد) و اسيدهاي چرب( از خشك شدن و آسيب پذير شدن مو جلوگيري مي كند) مي باشد يكي از راه هاي پيشگيري و درمان موخوره مي باشد. اسيدهاي چرب موجود در روغن آرگان، باعث نرم شدن كوتيكول مو( بيروني ترين لايه فيبر مو) مي شود. پس از چند شاخه شدن قسمت انتهايي ساقه مو يا به اصطلاح  “موخوره شدن”، در صورت عدم درمان باعث مي شود.

قسمت زيادي از ساقه مو درگير شود، از راه كار هاي قديمي كه ارائه مي دهند قطع و كوتاهي مو از قسمت آسيب ديده به بعد است، زيرا معتقد بوده اند درماني براي اين نوع آسيب مو وجود ندارد.
اما امروزه با كشف و پي بردن به خاصيت روغن آرگان و دست يابي به قدرت ترميم كنندگي آن، بسياري از پزشكان حاذق در عرصه پوست و مو اين روغن با خاصيت اعجاب انگيز را درماني قطعي براي موخوره و همچنين عنصري حياتي براي جلوگيري از آن مي دانند. بازسازي  فوليكول ها و سلول هاي آسيب ديده، منجر به تقويت و در نهايت رشد مو مي شود. قدرت نحوه استفاده روغن آرگان را قبل و پس از داشتن موخوره مي توان ديد.

بدين منظور پيشنهاد مي شود در مرحله ي اول سعي در تهيه روغن آرگان اصل داشته باشيم تا با استفاده صحيح و كاربردي شاهد نتيجه مطلوب كار باشيم. پس از تهيه اصل اين محصول ،پيشنهاد ما استفاده از ماسك هاي خانگي مو  براي رفع و درمان موخورده مي باشد. طبق مطالب و نحوه استفاده روغن آرگان كه در بالا به آن اشاره كرديم، چند قطره از روغن آرگان را در كف دست ها مي ماليم به طوري كه تمام كف دست درگير روغن شود و همه جا به طور يكنواخت چرب شده باشد، سپس به حالت شانه كردن روي موها ماساژ مي دهيم.

در اين قسمت به علت درگيري و چند شاخه شدن قسمت انتهايي ساقه مو، سعي بر آن است بيشتر روي اين قسمت تمركز شود و ماساژ و روغن درماني بيشتر روي اين قسمت ها انجام شود. براي اينكه اثر گذاري روغن آرگان روي موها را شاهد باشيم، پيشنهاد مي شود به مدت ٢ ساعت موها را آغشته به روغن كنيم و سپس برا شست و شوي آن اقدام نماييم.

علاوه بر استفاده از ماسك هاي خانگي كه به وفور در سراسر دنيا استفاده مي شود و مي توان به طور قطع گفت يكي از فاكتورهاي روتين پوستي كساني است كه به حالت و پرپشت بودن و سالم بودن موهاي خود اهميت مي دهند، مي توان از شامپوها و شوينده هايي اشاره كرد كه حاوي روغن آرگان هستند. اين شامپوها حاوي عصاره روغن آرگان هستند و به رفع و پيشگيري موخوره منجر مي شوند و از جمله پيشنهادات متخصصين پوست و مو مي باشند.

چگونه از روغن آرگان براي موهاي آسيب ديده استفاده كنيم؟

موها جز آسيب پذير ترين قسمت هاي بدن ما مي باشد. در طول روز عوامل فراواني هستند كه ممكن است باعث آسيب به موها شوند. از جمله عوامل آسيب زاي روزمره كه در كمين موها هستند مي توان به استفاده از مواد شيميايي و مضري كه برا شست و شوي موها استفاده مي كنيم اشاره كرد. از ديگر عوامل آسيب زا مي توان به حرارت ناشي از دستگاه ها از جمله سشوار، اتو موها ، فرم دهنده هاي حرارتي مو( بابليس) اشاره كرد.
هر يك از اين عوامل ممكن است باعث سوخته شدن و از بين رفتن بافت مو شده و آثاري گاه جبران ناپذير بر روي موها كه جز جدا نشدني زيبايي هر انساني محسوب مي شود، شوند.

بنابراين در مرحله اول و معقولانه ترين راه پيشگيري و جلوگيري از اين حوادث است. يعني تا جايي كه ممكن است آگاهي و اطلاعات خود را بالا ببريم و از وسايل و موادي كه به مو آسيب ميزنند استفاده نكنيم. از برخي ابزارهاي حرارتي مو مثل سشوار كه در فصل زمستان گاهي محبوريم استفاده كنيم، اصولي و درست و به اندازه استفاده كنيم. اما گاهي اوقات طي بي دقتي و يا حادثه اي ناخواسته ممكن است به مو آسيب جدي وارد شود، در اين جا بايد به فكر درمان باشيم و بايد خطر نشان كرد بهترين نوع درمان براي اعضاي حساس مث پوست و مو استفاده از درمان هاي طبيعي است.

براي درمان موهاي آسيب ديده بهتر است چند قطره از روغن آرگان را در كف دست بماليم سپس به صورت دايره وار كل حجم مو را درگير كنيم به طوري كه روغن به همه جا آغشته شده باشد. مخصوصا قسمت هايي كه بيشترين آسيب را ديده اند. ( اين قسمت ها معمولا زبر هستند و شكننده و ضعيف بودن آنها با دست لمس مي شود.) پس از ماساژ مو با روغن آرگان، نيازي به شست و شوي مو با استفاده از مواد شوينده و آب نيست  و پيشنهاد مي شود روغن روي موها چندين ساعت بماند.

اين كار باعث جذب بيشتر روي فوليكول هاي مو مي شود، و اثر بخشي آن در زمان كمتري خود را نشان مي دهد. در صورتي كه آسيب ديدگي مو بسيار زياد باشد و تصور بر اين است چند قطره روغن آرگان جوابگو نيست، مشكلي براي اضافه كردن حجم روغن نيست و با خيالي راحت اين محصول شگفت انگيز را استفاده نماييد.

چگونه از روغن آرگان براي پوست هاي خشك استفاده كنيم؟

علت اصلي خشكي پوست عدم رطوبت رساني به پوست مي باشد. عوامل زيادي اين اتفاق را رقم مي زنند، موقعيت جغرافيايي و زندگي در مكان هاي گرم و خشك يكي از علل خشكي پوست مي باشد. بعضي افراد به طور ژنتيكي و موروثي داراي بافت خشكي هستند، بعضي افراد از مايعات كمي در طول روز استفاده مي كنند
و بسياري از عوامل ديگر كه اين اتفاق را رقم مي زنند، نكته مهم اين است كه در مواقعي كه درگير خشكي پوست و عدم آب رساني به بافت پوست مي شويم چه اقدامی را می‌بایست انجام دهيم؟

يكي از راه حل هاي پيشنهادي استفاده از روغن آرگان مي باشد، اين روغن باعث رطوب رساني به پوست مي شود و از خشكي پوست جلوگيري به عمل مي آورد. براي اثربخشي مطلوب روغن آرگان بر روي پوست بهتر است در طول شبانه روز با دقت به نحوه استفاده روغن آرگان دو بار از آن استفاده كرد، يك بار در صبح و بار دوم هم در شب. در هر نوبت چند قطره روغن آرگان را روي پوست خود ريخته و شروع به ماساژ دادن مي كنيم، به صورتي كه تمام ناحيه خشك پوست درگير روغن شود.

پس از ماساژ دادن اجازه مي دهيم روغن روي پوست بماند تا عمل جذب آن صورت گيرد. روغن آرگان همان طور كه پيش تر ارائه شد داراي ويتامين ها و مواد معدني فراواني مي باشد. روغن آرگان سرشار از ويتامين E بوده که یکی از ويتامين هاي لازم و ضروري براي رفع خشكي پوست مي باشد.
پيشنهاد اكثر متخصصين نحوه استفاده روغن آرگان به صورت صحیح و درست مي باشد.

چون علاوه بر اين ويتامين ضروري داراي ساير ويتامين ها و موادي هم چون هييالورونيك اسيد است كه اثر بخشي را در حد بيشتري مطلوب مي سازد، با اين حال ممكن است بعضي از پزشكان كرم هايي را تجويز كنند كه صرفا داراي ويتامين  Eمي باشد كه اگر آگاهي و اطلاعات كافي درباره ي خواص روغن آرگان را از قبل داشته باشيد، ترجيح بر استفاده از اين روغن مي باشد. در صورتي كه خشكي پوست در حد وخيم باشد، استفاده سه بار در طول روز بلامانع است و با خيال آسوده مصرف نماييد.

براي استفاده از روغن آرگان بهترين زمان كدام است؟

براي كساني كه تمايل به استفاده از روغن آرگان دارند سوالي كه پيش مي آيد اين است كه بهترين زمان و نحوه استفاده روغن آرگان چه موقع است. طبق تحقيقات و مطالعات و آزمايش هايي كه انجام شده است بهترين زمان قبل و بعد از استحمام كردن است. با اين حال چون كاربردهاي روغن آرگان فراوان است ممكن است در بعضي موارد زمان استفاده كردن آن متفاوت باشد.

اين روغن به مدت دو روز موهايتان براق و درخشندگي آن را حفظ مي كند  به علت ويتامين  Eموجود در آن باعث نرم و خوش حالتي موها مي شود. اين روغن از ريزش و شكنندگي و آسيب پذيري مو جلوگيري مي كند و به افزايش حجم و نرمي و درخشان بودن آن كمك مي كند. طبق بيشتر دستورالعمل هاي نحوه استفاده روغن آرگان پيشنهاد مي شود با موهاي مرطوب استفاده شود، اما طي مطالعات اخير به اين نتيجه رسيده اند كه اثر روغن آرگان بر روي موهاي خشك و خيس يكسان مي باشد و تفاوتي در اين مورد وجود ندارد.

با اين حال توصيه ميشود ١٠ الي ١٥ دقيقه قبل از استحمام موها را به روغن آغشته كنيم و با برس شانه كنيم تا تمام ساقه موها درگير شوند. در حين حمام كردن هم توصيه مي شود براي شست و شوي موها از شامپو با عصاره طلايي روغن آرگان استفاده شود تا تاثير اين معجون طلايي بيش از پيش باشد.

اما در آخر…

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامع و کاملی درباره نحوه استفاده روغن آرگان در اختیار شما قرار دهیم. روغن آرگان يكي از روغن هاي گياهي و طبيعي و مفيد است كه مصارف مختلفي دارد. از جمله خواص فوق العاده آن براي سلامت پوست و مو مي باشد. در هر كدام از مواردي كه نياز به روغن آرگان داريم، مثلا براي شكنندگي و خشكي مو، مو خوره، خشكي پوست صورت و بدن به هر دليلي و …. نحوه استفاده روغن آرگان صحيح آن را بدانيم و كاربردي و اصولي از آن استفاده كنيم.

طي اين مقاله  سعي كرديم از به روز ترين مطالب و تحقيقاتي كه درباره ي روغن آرگان وجود دارد استفاده نماييم و مطالب مفيد و كاربردي آن را در اختيار شما قرار دهيم تا با آگاهي و خيالي آسوده از فوايد اين عنصر طلايي و كليدي استفاده كنيد. از جمله تمركز مقاله، آشنايي با فوايد و اثرات پس از استفاده از روغن آرگان، استفاده در زمان مناسب و روش درست براي استفاده از اين روغن مي باشد. اميدواريم از اين مطالب استفاده و بهره كامل را برده باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
0 مورد سبد خرید